Ve stavu nouze se pracovníci rumburské charity nestihli ani zastavit Zobrazit fotogalerii
12. listopadu 2020 Zprávy od nás

Ve stavu nouze se pracovníci rumburské charity nestihli ani zastavit

Je nasnadě, že cesta Rumburských novin vedla v době distanční výuky a vyhlášeného nouzového stavu za ředitelkou Oblastní charity v Rumburku Martinou Škodovou, která se svým týmem pracovníků a dobrovolníků odvádí obrovský kus práce. A co se vlastně děje za zdmi této instituce nám velmi ochotně a podrobně popsala. Jak mnozí zaznamenali, Oblastní charita Rumburk i ve stavu nouze má pro všechny své klienty otevřeno. 

Funguje zcela naplno a zaměstnanci jsou v jednom kole. Ať šatník, či nízkoprahový klub nebo asistenční služba pro rodiny, stejně jako poradna a možnost výkonu alternativního trestu jsou omezeny pouze hygienickými opatřeními. Nošení roušek, časté užívání dezinfekce, správné rozestupy a omezený počet osob při setkání v jednom okamžiku jsou nezbytnostmi, stejně jako měření teploty příchozím. A jak se ukazuje, právě v této době je služeb potřeba o to více.

Takový moderní koučink

Právě distanční výuka na školách navýšila důležitost „Nízkopraháče“, kde je nabízena individuální pomoc s výukou dětem, které z nejrůznějších důvodů výuku doma nezvládají, nebo jejich rodiče nemohou výuku zajistit. Otevřeno je dle domluvy. Pokud si také rodiče nevěděli rady, jak nainstalovat programy potřebné pro výuku na dálku či nedokázali nainstalovat aplikace do svých telefonů, i v tomto případě zde nalezli pomocnou ruku. A následně již výuku realizují doma se svými ratolestmi. Kdokoliv pocítil potřebu nějaké problémy konzultovat, vždy bylo možno najít radu či správný odkaz, kde se nachází řešení či východisko ze vzniklé situace. Zázraky na počkání, nemožné do tří dnů, tímto heslem se všichni v  rumburské charitě řídí. Distanční výuka s domluvenými žáky probíhá ve skupinkách od osmi do deseti a od deseti do dvanácti hodin. Zatím o tuto formu projevilo zájem šest dětí. Služby Oblastní charita Rumburk nabídla rumburským školám a zejména spolupráci s učiteli prvního stupně ZŠ Tyršova si nemohou vynachválit. Každý den odpoledne do charity přicházejí děti z druhého stupně a středních škol, kteří potřebují pomoci technicky, mohou si tisknout materiály, odeslat své hotové úkoly, najdou vždy radu, kde vyhledat na netu potřebné informace, aby jejich výuka byla co nejefektivnější a mohli ve výuce uspět. Kromě wifi připojení mohou získat také rady, jak formálně správně komunikovat s učitelem, jak požádat o doplňující informace, správně napsat a formulovat své myšlenky, jak si naplánovat svůj pracovní den, čím zlepšit své pracovní výsledky a jak dosáhnout maxima při distanční výuce. 

Pilíře v nouzovém období

Vystupování na chatu je odlišné od mluvného projevu a děti a studenti si musí osvojit určité dovednosti, které dobře využijí i v dalším životě a jistě je přivítají i samotní pedagogové. Pracovníci Oblastní charity Rumburk jsou připraveni také s psychologickou podporou pro své svěřence, mohou se na ně obrátit s jakoukoliv oblastní svého života, zvláště nyní, při chybějících sociálních kontaktech, vyvstávají různé problémy, které lze dobře řešit, protože děti vnímají toto období jako specifické a najdou v sobě odvahu položit otázky, které by v normálním běhu nevnímali tak intenzivně. Také jim zde pomohou porozumět zprávám, které chrlí sdělovací prostředky, mohou více porozumět složité společenské situaci, pochopit provázanost zdravotnictví a ekonomiky státu. Pracovníci rumburské charity se stali pilířem pro mnohé děti, jejichž rodiny se ocitli v nové situaci. Děti mohou sdílet své obavy z kovidu, z rodinného prostředí, kde dochází k eskalaci problémů v důsledku nepříznivé ekonomické situace v rodině, pokud jsou v ohrožení, protože zažijí domácí násilí, jsou svědky požívání omaných látek, jsou přítomny hádkám, či v důsledku exekucí jsou vtaženy do světa dospělých, kdy hrozí vyhazov z bytu, i takové situace pomáhají pracovníci řešit. Jak připojila paní ředitelka Martina Škodová, právě k této pomoci nyní aktuálně využívají interaktivní tabuli, tablety, pc, wifi  připojení a pokud pomáhají v terénu, tak lze využít i tablet a mobilní wifi s připojením. Jak je zřejmé, řeší i problém, kdy rodina může být omezena i v tom, že nemá doma internet.

Každý problém je řešitelný

Hlavní je pomoci najít cestu, protože každý problém je v důsledku řešitelný, jen musí být nalezeny ty správné nástroje, jak postupně vše ladit. Že se jedná o každodenní a dosti zoufalý boj zaměstnanců, kteří by tak rádi byli dětem z postižených rodin ještě blíž, o tom není potřeba více diskutovat. V tuto chvíli by také paní ředitelka ráda apelovala na dobrovolníky, kteří by byli ochotní doučovat zdarma děti z prvního stupně ZŠ. Dobrovolnice, která nabídla pomoc, bydlí v Děčíně. Jelikož má ve škole rovněž distanční výuku, nemůže do Rumburku dojíždět. Zájemce o tuto nezištnou pomoc druhým rádi přivítají a zaškolí. V rumburské charitě se nyní vše řeší v tempu, za který by se nemuseli stydět členové dálniční policie z týmu Kobra 11. Protože jejich tempo je vražedné… Kdo zkusil pomáhat druhým nad rámec svých povinností, ví o čem je zde psáno. Nezbývá než poděkovat, protože naše společnost bude taková, jak silný (či slabý) bude nejslabší článek.

Napsala: Ester Sadivová, dopisovatelka rumburských novin